Příslušenství mobilních telefonů

Příslušenství k mobilním telefonům je dnes na trhu velké množství, od bláznivých ušatých pouzder přes stojánky až po selfie tyče. Nejedná se ovšem jen o módu, nýbrž i o důležitou ochranu vašeho miláčka.

Populární příslušenství pro mnoho telefonů, zejména běžných chytrých telefonů, je selfie tyč. Za posledních pět let prodej selfie tyčí vzrostl o 200%. Jde o šikovného pomocníka, když si zrovna chcete pořídit nějaké to selfíčko. Existují různé typy doplňků: pouzdra, nálepky, brašny, ochrana displeje, ochrana proti nárazu, přívěsky, USB doplňky různého druhu.

Pouzdra jsou běžně používána skoro každým uživatelem, mají většinou gumové polstrování nebo jsou vyrobena z měkkého plastu. Chrání telefon při nárazu. Některé kryty jsou navrženy tak, aby chránily displej před kapkami vody a poškrábáním. Na trhu je mnoho doplňků s cílem zvýšit uživatelský komfort.

Typy ochranných pouzder a fólií

Kožené a designové kryty mohou sloužit nejen ke zvýšené ochraně telefonu, ale i k personalizaci. Každý má přeci právo na to, „obléknout“ svůj telefon do slušivého kabátku podle svého vkusu a uvážení. To často vede k relativně “nahým” modelům, vytvořeným výrobci, jako je Apple, kde jsou skleněné části zařízení odhalenější a tedy náchylnější k poškození  při nárazu. K nejbezpečnějším pouzdrům patří ta připevněná na opasku, jde o takzvanou dvojitou ochranu telefonu. Řada uživatelů se ale takovýmto funkčním doplňkům brání a z hlediska estetiky nosí telefon raději pouze volně v kapse nebo kabelce. Kvalitní pouzdra jsou vyrobena z tvrdého plastu, gumy, nebo nově i jako samolepicí vinylové kousky. Vinyl skiny lze objednat na míru na mnoha internetových stránkách tak, aby se přesně vešly na váš mobilní telefon nebo jiné elektronické zařízení. Vinyl jako materiál může být trochu dražší, vyplatí se ale zainvestovat. Kalandrovaný vinyl máme životnost pouze krátkodobou (10 let), zatímco litý vinyl vydrží déle. Kalandrovaný vinyl také má tendenci zmenšit se při působení horka a může být tvarován do jakéhokoliv tvaru (nad 80 stupňů Celsia), na přímém slunci ale bledne. Dnešní kalandrované ochranné folie jsou stejně kvalitní jako ty z litého vinylu. Litý vinyl má sice lepší vlastnosti, ale náklady na jeho výrobu jsou až o 250% vyšší. 3M vyrobili vinylový produkt s názvem “Controltac”. Tento vinylový kryt si déle udržuje lesklý vzhled a je vybaven odvodem vzduchu, který zabraňuje výskytu bublin.

Vyměnitelné kryty a další

Někteří uživatelé upřednostňují kryty s vlastním potiskem na zadní straně. Různé společnosti tuto službu nabízí. Nejčastěji se jedná o inkoustový potisk. Díky této metodě tak můžete mít fotku svých nejbližších vždy a všude při sobě. Některé telefony mají vyměnitelný kryt. To se může hodit, pokud rádi měníte vzhled vašeho telefonu podle nálady.

Funkční kryty mohou integrovat třeba i externí baterii, USB, Bluetooth, WiFi klávesnici a touchpad myš podobným způsobem jako tablety.