První mobilní telefony

Většina z nás má pocit, že bysme v současné době nemohli žít bez mobilních telefonů. Mobilní telefony, jak je známe dnes, tu byly jen posledních 20 let. Jejich historie ale sahá dál, než si mnozí myslí.

Kdy byl poprvé vynalezen mobilní telefon?

Mobilní telefony, zejména smartphony, které se staly našimi neoddělitelnými společníky, jsou relativně nové. Avšak historie mobilních telefonů sahá až do roku 1908, kdy byl v Kentucky patentován první bezdrátový telefon. První mobilní telefony byly vynalezeny již v roce 1940 inženýry z AT & T.

Úplně první mobilní telefony ve skutečnosti nebyly vůbec mobilní. Byla to dvousměrná rádia, která umožnila komunikovat například taxikářům nebo záchranné službě.

První kapesní telefon

Dne 3. dubna 1973 Motorola vyvinula jako první společnost první kapesní mobilní telefon k masové produkci. Tyto ranné mobilní telefony jsou často označovány jako mobilní telefony 0G, nebo mobilní telefony generace Zero. Většina telefonů dnes spoléhá na mobilní technologie 3G nebo 4G.

První mobilní telefon vynalezl zaměstnanec společnosti Motorola Martin Cooper, který je všeobecně považován za klíčovou osobu v historii mobilních telefonů. Martin Cooper chtěl vytvořit telefony, které by mohly být použity ve vozidle a které by byly přenosné, tedy mobilní. Cooper se zapsal do historie mobilních telefonů v dubnu 1973, když uskutečnil vůbec první hovor na kapesním mobilním telefonu.

Důležité mezníky v ranné historii mobilních telefonů

-Japonsko se stalo první zemí, která měla vlastní komerční mobilní telefonní síť, stalo se tak v roce 1979.

-Systém Nordic Mobile Telephone (NMT) odstartoval v Dánsku, Norsku, Švédsku a ve Finsku v roce 1981.-Dalším významným krokem v historii mobilních telefonů byla v polovině osmdesátých let První generace (1G) – plně automatizovaná mobilní síť.

-Vůbec první mobilní telefon, který byl schválen komisí FCC (Federal Communications Commission) v USA byla Motorola DynaTAC v roce 1983.Mobilní telefony se od té doby vyvíjí rychlostí blesku.

-Zrození druhé generace (2G) mobilních telefonů se datuje ve Finsku v roce 1993. Byl to také rok, ve kterém byly odeslány první textové zprávy SMS a zároveň se poprvé objevily datové služby na mobilních telefonech.

Novodobé mobilní telefony

Mobily, které dnes používáme, jsou 3G mobilní telefony, neboli mobily třetí generace, nebo dokonce vyspělejší 4G mobilní telefony.

Generace 3G započala v roce 2001 a dovolila operátorům nabízet širokou škálu pokročilých služeb, jako jsou videohovory a přenos dat HSPA. 4G byla komerčně dostupná poprvé ve Velké Británii na konci roku 2012 a nabízí mimořádně rychlé spojení a stahování. Nyní je na trhu hned několik poskytovatelů síťových služeb, kteří si konkurují.